Orava a okolie
Orava leží v severozápadnej časti Slovenska. Oravská Polhora, ktorá je hraničným bodom s Poľskom, je zároveň aj najsevernejší bod Slovenska. Územie Oravy patrí do Žilinského kraja a tvoria ho okresy Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubín. Región Oravy sa rozdeľuje na dve časti: Hornú a Dolnú Oravu.
Medzi prírodné dominanty patria napr. pohoria Západné Tatry, Chočské vrchy, Oravské Beskydy, Roháče, vrchy Osobitá, Sivý vrch, Červené vrchy, Biela skala, Kasprov vrch, Veľký Choč, Baníkov, Ostrý Roháč, Plačlivé, Volovec, Babia hora, doliny Bobrovecká, Juráňová, Prosiecka, Kvačianska, rázsochy Dlhý úplaz, Osobitá a samozrejme mnohé ďaľšie.
Hoci je Orava v porovnaní s inými regiónmi Slovenska pomerne chudobná na termálne pramene, je tu najvýznamnejší a na Slovensku jeden z najvýdatnejších zdrojov geotermálnej energie - prameň v Oraviciach s teplotou vody 54 oC a výdatnosťou 120 l/s.
Orava patrí medzi najchladnejšie oblasti Slovenska. Typickým znakom podnebia tohto regiónu je kontinentálny charakter s veľkými rozdielmi medzi teplotami v januári a v júli a často sa tu vyskytujú teplotné inverzie.
Územie Oravy je aj floristicky bohaté a pestré. Najväčšou pozoruhodnosťou sú rašeliniská, tzv. oravské bory. Sú pozostatkom ľadovcovej činnosti z konca posledného zaľadnenia. Prevládajúcou zložkou rašelinísk sú rašelinníky, machy a lišajníky. K najvzácnejším a zároveň najohrozenejším močiarnym rastlinným druhom patrí diablik močiarny. Rašeliniská a močariská sú tu domovom viacerých vzácnych druhov plazov a obojživelníkov.
Ďaľšou zaujímavosťou je Slanický ostrov uprostred vodnej nádrže Orava, pri ktorej výstavbe boli zatopené okrem tohto ostrova aj Ústie nad Oravou, Osada, Oravské Hámre, Ľavkov, dolná časť Námestova a Bobrova. Kúsok Slanického ostrova zostal trčať nad vodou a nachádza sa tam barokový kostol a kalvária. V interiéri kostola je nainštalovaná výstava "Tradičná ľudová plastika a maľba". Ostrov je chráneným územím a prírodnou pamiatkou. V letnej sezóne sa sem môžete dostať loďou, ktorá premáva z Námestova. Slanický ostrov je výnimočný aj tým, že sa tu narodil Majster N (Jozef Nodžák).
Známymi Oravákmi sú napr. maliar Peter Michal Bohúň (Veličná), Anton Bernolák (Slanica), spisovateľ Milo Urban (Rabčice), diecézny biskup Ján Vojtaššák (Zákamenné), pôsobil tu Pavol Országh Hviezdoslav (Vyšný Kubín), ktorý v epickej básni Hájnikova žena nádherným spôsobom opísal život Oravčanov a okolie Babej hory a po ktorom je pomenovaná aj známe literárna súťaž Hviezdoslavov Kubín.
Okrem iného za návštevu určite stojí Múzeum oravskej dediny (3 km od Zuberca), termálne kúpalisko Oravice, Oravský hrad (Oravské múzeum s viacerými expozíciami), Bobrova roľa (naucelenejší komplex pôvodných zrubových domov zo zač. 19. a 20. st.), hájovňa P. O. Hviezdoslava pod Babou horou, vodná nádrž Orava, tajchy, evanjelický drevený kostol v Leštinách, evanjelický kostol v Istebnom, rímskokatolícky kostol v Tvrdošíne a mnoho ďaľších pozoruhodností.